Wholesale Whole Foods: Why I Turn To Online Retailers For My Kitchen Staples

I have often come up against the barrier of ‘but everything healthy is SO expensive’.

And yes if you do choose to purchase Madagascan vanilla powder from a tiny independent health food store on a high street in a relatively affluent neighbourhood to make your grain free vegan muffins then you would be entirely correct.

As you can probably tell I don’t do this. Anymore.

 

No but I did, & then I found the key to saving myself time & money was to do my shopping online. 

When supporting someone through a swap to a more healthful way of life the key to making it work in the long term is relatively simple. Of course there is a significant mindset change, yes we often have to work on things like food cravings, blood sugar issues & digestive dysfunction, but fundamentally it comes down to what you have on hand when hunger strikes.

A cupboard full of snack foods versus a fridge of vegetables & stocks of whole grains, nuts, seeds & pulses, well you can see that there’s going to be a difference in what you will end up consuming as a result. I do understand however that if these are not things that you are used to having/using, if you’re starting from scratch, then yes the initial bit can seem a little effort intensive & pricey. To ease this transition however I have a couple of top tips.

 

 

  • START SLOWLY: Coming from personal experience I know there can be an element of overexcitement, I have endless recipe clippings & bookmarks waiting in my internet browser & would at 1 time have purchased ingredients for them all in 1 go, spending a fortune & then obviously realising that I neither had the time to make them all or the capacity to eat/freeze everything I had made! So I suggest 100% retaining that level of enthusiasm but just pick a few products at a time – a grain, a lentil/bean/pulse, perhaps 2 kinds of nuts or a nut & a seed, & then if you wish you can add a few slightly off piste things that just take your fancy (edible rose petals anyone?!).

 

  • BULK BUY: Continuing on from the above once you have a routine of things you know you enjoy, or you may already be able to say ‘I eat brown rice regularly’ or ‘ Quinoa is my staple lunch time carbohydrate’ then opt for larger quantities. Get some glass jars or re-use those from other products you have finished, decant a manageable amount to have in your kitchen & then store the rest somewhere dark & cool to keep them fresh. The only point I would make here would be with nuts & seeds, their fabulously healthful oils can go rancid over time if not stored correctly, personally I go through cashews like some kind of deranged monkey, & I sprinkle pumpkin seeds over most meals/myself/those within a 5 mile radius, so I know that if I purchase a 1kg packet of each they’ll be gone within 4 weeks no problem. Hazelnuts & sunflower seeds on the other hand I use less often so I would only go for 250g-500g at a time.

 

  • BE CREATIVE: Again this can come in stages but as you become more used to the idea of cooking things from scratch a whole new money saving door will open. I refer here predominantly to those products that are convenient – nut milks, nut/seed butters, pre-flavoured rice or grain pouches, those kind of things. I am not averse to purchasing high quality options here for when time is really tight (I do) but if we are trying to keep count of the pennies then chucking a few almonds into a food processor & leaving them to blend until smooth will pretty much halve your outlay when compared to buying a jar of almond butter. And similarly progressively adding to your armoury of dried herbs & spices over time will mean you avoid expensive pre-blended mixes or things like those individual packets of infused grains. They are a good stepping stone to begin with but once into the swing of things batch cooking a few portions of something like rice at a time to dip into over the week will become an easy exercise (you can also freeze cooked grains – lay then out flat to cool quickly then portion & tuck them away for later use). And not only will you save money, you will also be in charge of the ingredients (even the good pre-flavoured ones will contain some additives), & as a lovely aside this is also more environmentally sound too.
  •  

And that’s pretty much it, my recipe pages are bursting with ideas on using all of these wonderful ingredients if you need a little inspiration.

Any questions or comments as always do not hesitate to be in touch.

With healthy wishes,

Phoebe x